
Можем ли да обърнем хода на автоимунно заболяване чрез правилно хранене?
Лекарствата не лекуват, а само потискат симптомите
През последните десетилетия броят на заболелите от автоимунни заболявания расте значително. Най-често срещаното е това на щитовидната жлеза. Докато допреди няколко години ракът на щитовидната жлеза беше рядкост и процентът на заболелите бе по-малък от 1%, в последните американски статистики се посочва ръст с почти 20%.
Автоимунните заболявания
Конвенционалните лекари усилено твърдят, че автоимунните заболявания са абсолютно нелечими и заболелият няма никакъв друг избор, освен да си живее с болестта и да управлява симптомите чрез предписани лекарства. Ако предвиденото лечение включва само медикаменти и никаква промяна в храненето и начина на живот, то те са напълно прави. Лекарствата не лекуват този вид заболявания, а само потискат симптомите. Това, което един конвенционален лекар никога няма да ви каже, е, че има лечение и автоимунните заболявания са предотвратими и обратими чрез промяна в диетата и начина на живот. За някои това може да означава просто изключване на глутен и/или млечни продукти, на други може да им се наложи да премахнат много повече храни от менюто си.
Вторият мозък
Храносмилателната система играе важна роля в защитата на телата ни от вредни вещества. Стените на червата действат като бариери, контролирайки това, което влиза в кръвта, за да бъде транспортирано до нашите органи. Чревната лигавица позволява на водата и полезните хранителни вещества да преминат през нея, контролирайки процеса и не позволявайки на вредните вещества да се сливат в кръвта. Чревна пропускливост се измерва с това колко лесно тези „лоши“ вещества успяват да преминат през нея и да стигнат до органите и кръвта ни.
Ранните симптоми за пропускливост на червата
- Астма, алергии
- Депресии, ADD/ADHD
- Екзема
- Псориазис
- Акне
- Артрит
- Хеликобактерпилори
- Кандида
- Често главоболие, проблеми с паметта, замайване
- Раздразнено дебело черво
- Хипер и хипотиреоидизъм
Когато приемате лекарства за тези състояния, тези лекарства НЕ лекуват пропускливото черво. Единственият начин е чрез елиминационна диета – елиминиране на причинителите, за да позволите възстановяване на чревните стени. Трябва да установите кои храни вашето черво третира като токсични и да ги елиминирате от диетата си. При някои хора проблемите се решават при спирането на глутен или млечни продукти, при други се налага елиминацията на много повече храни.
Кои храни да избягваме?
Най-токсични храни:
- Захар
- Алкохол
- Кофеин
- ГМО храни
- Изкуствени подсладители
- Добавки, консерванти и оцветители
- Царевичен сироп с високо съдържание на фруктоза
- Преработена храна и бърза храна
- Транс или хидрогенирани мазнини
Най-възпалителни храни:
- Глутен
- Млечни продукти
- Зърнени храни без глутен
- Бобовите растения
- Царевица
- Соя
- Яйца
- Домати, чушки, картофи и патладжан
- Цитруси
- Мая
Глутенът може да доведе до молекулярна мимикрия – чужд антиген (като глутена), който е толкова структурно подобен на собствените тъкани на тялото, че когато имунната ви система създава антитела, за да атакува нашественика, погрешно атакува собствените ви тъкани в процеса.
Яйцата трябва да бъдат елиминирани поради способността на лизоцима (намиращ се в яйчния белтък) да проникне през бариерата на червата и да навлезе в кръвта, като доведе до пропускане на черва.
Зеленчуци като картофи, патладжан, домати и чушки съдържат алкалоиди, които допринасят за възпалението и не се понасят добре от хората с автоимунитет.
Цитрусовите плодове са богати на хистамин, който задейства естествения имунен отговор на тялото. Поради тази причина трябва да се избягват високохистаминови храни, за да се предотврати по-нататъшно възпаление и обостряне на съществуващо автоимунно състояние.
Какво можем да направим?
За да се излекувате от автоимунна болест, трябва да стигнете до първопричината за появата й. Пробвайте като елиминирате постепенно конкретни храни, които присъстват често във вашето меню. После наблюдавайте реакцията на тялото ви. Този процес може да е много дълъг и може да да се превърне в начин на живот до пълното възстановяване на чревната стена. След като постигнете това, можете да се опитате да консумирате отново тези храни, но постепенно – един вид храна на всеки четири дни и да наблюдавате за реакции на тялото.