
Грижа за здравето с ферментирали храни
Ферментиралите храни са богати на полезни пробиотици и са свързани с редица ползи за здравето – от по-добро храносмилане до по-силен имунитет.
Какво е ферментацията?
Ферментацията е древна техника за консервиране на храната. Процесът и до днес се използва за производство на храни като вино, сирене, кисело зеле, кисело мляко и комбуча.
По време на ферментация въглехидратите и протеините се разграждат с помощта на бактерии. Това е напълно естествен процес, чрез който микроорганизмите превръщат въглехидратите – като нишесте и захар – в алкохол или киселини. Ферментацията увеличава съдържанието на ценни вещества в храната и ги прави по-лесно смилаеми и усвоими. Когато ядем храна, съдържаща живи култури, подпомагаме баланаса в стомашно-чревния тракт и доброто храносмилане.
Ферментацията също насърчава растежа на полезни бактерии, известни като пробиотици. Доказано е, че пробиотиците подобряват имунната система, както и храносмилателното и сърдечното здраве. Следователно, добавянето на ферментирали храни към диетата ви може да е от полза за цялостното ви благополучие.
Какви са ползите от ферментирали храни?
Редица от ползи за здравето са свързани с ферментацията. Всъщност, ферментиралите храни често са по-хранителни от неферментираната им форма.
- Подобряват храносмилането и усвояването на храните
Пробиотиците, произведени по време на ферментацията, могат да помогнат за възстановяване на баланса на добрите бактерии в червата и могат да облекчат някои храносмилателни проблеми. Доказателствата сочат, че пробиотиците могат да намалят неудобните симптоми на синдром на раздразненото черво (IBS).
- Подсилват имунната ви система
Бактериите, които живеят в червата ви, оказват значително влияние върху имунната ви система. Благодарение на високото си съдържание на пробиотици, ферментиралите храни могат да дадат тласък на имунната ви система и да намалят риска от инфекции. Консумирането на ферментирали храни може също да забърза оздравителния процес.
- Правят храната по-лесна за смилане
Ферментацията спомага за разграждането на хранителните вещества в храните, като ги прави по-лесни за храносмилане от техните неферментирали състояния.
Например, лактозата – естествената захар в млякото – се разгражда по време на ферментацията на по-прости захари – глюкоза и галактоза. В резултат на това хора с непоносимост към лактоза обикновено могат да се хранят с ферментирали млечни продукти като кефир и кисело мляко.
Освен това, ферментацията спомага за разграждането и унищожаването на анти-хранителни вещества – като фитати и лектини – съединения, намиращи се в семената, ядките, зърнените култури и бобовите растения, които пречат на усвояването на хранителните вещества.
Ферментирали храни и здравето на стомаха
Храносмилателната система е дом за повече от 500 различни вида бактерии, които са част от нормалната чревна микрофлора. Те принадлежат условно към три основни групи микроорганизми:
Полезни – влияят благоприятно върху организма. От съотношението им се определя работата на хранителния тракт и имунната система.
Условно-патогенни – при нормални условия не могат да предизвикат заболяване, но ако тялото е с нарушени защитни сили се превръщат в болестотворни.
Патогенни – причиняват вреда.
Чревната флора е силно податлива на външни влияния. Замърсяването на въздуха и природата, от която сме част, стресът, неправилното хранене, антибиотиците, които приемаме, недоспиването, буквално убиват добрите бактерии в организма.
Пробиотиците могат да помогнат на добрите бактерии и да поддържат баланса на чревната флора.
Добре е да знаете:
- Ферментиралите храни не бива да преминават през допълнителна топлинна обработка (печене, варене, стерилизация).
- Добре е храните, съдържащи живи култури да са част от всекидневното меню и да са разнообразни – кисело мляко, кефир, боза.
- Да не забравяме пребиотиците – добре е да приемаме пребиотици – храната на пробиотиците.
От къде да намерим ферментирали храни ?
Препоръчително е ферментиралите храни да са от естествени екологични източници, а животинските продукти да са от щастливо отгледани пасищни животни.
Освен това, ферментирането на зеленчуци в домашни условия е изключително лесен процес. Подготовката за ферментацията отнема само няколко минути, а самата ферментация по-малкo от седмица. Според вкуса, вие сами решавате колко още да ферментира хранатa преди да започнете да я консумирате.
Почти всеки зеленчук може да се ферментира, а ферментиращатa продукция е чудесен начин да си осигурите добро хранене целогодишно! Ферментирайте един зеленчук самостоятелно или създайте микс от много различни видове, заедно с билки и подправки, за голямо разнообразие от култивирани храни.